Το ανατρεπτικό όραμα του SingularityU Greece Summit
To SingularityU Greece Summit διοργανώθηκε για πρώτη φορά στην Ελλάδα αναδεικνύοντας τη σημασία των νέων εκθετικών τεχνολογιών που αποτελούν τη «μηχανή» της τέταρτης βιομηχανικής επανάστασης. Χαρακτηριστικά τέτοια παραδείγματα αναφέρθηκαν από τους ομιλητές του συνεδρίου, με τον διευθυντή IoT του Ομίλου Vodafone κ. Stefano Gastaut, να παρουσιάζει τρεις ιστορίες ανθρώπων από διαφορετικά μέρη του κόσμου, των οποίων η ζωή άλλαξε από τις δυνατότητες των ΙοΤ τεχνολογιών της Vodafone. Στην ομιλία του παρουσιάστηκε ο ρομποτικός εξωσκελετός που κατασκευάζει η EKSO BIONICS και ο οποίος επιτρέπει σε ανθρώπους με κινητικά προβλήματα να περπατήσουν ξανά. Ο ρομποτικός εξωσκελετός EKSO GT και οι ΙοΤ υπηρεσίες της Vodafone, μεταφέρουν τα δεδομένα για την πορεία του ασθενή απευθείας στον θεράποντα ιατρό ώστε να αναλυθούν και εν τέλει να βοηθήσουν στη γρηγορότερη ανάκτηση της κινητικότητάς του.
O κ. Stefano Gastaut επίσης παρουσίασε το ΑV1, ένα ρομπότ που κατασκεύασε η No Isolation, που εξειδικεύεται σε λύσεις μείωσης της κοινωνικής απομόνωσης. Το ρομπότ αυτό φροντίζει να απαλύνει τη μοναξιά που νιώθουν τα παιδιά όσο παραμένουν στο νοσοκομείο ή στο σπίτι λόγω μιας χρόνιας πάθησης, αξιοποιώντας τις ΙοΤ λύσεις.
Συνέδρια του βεληνεκούς του SingularityU Greece Summit και των διακεκριμένων ομιλητών του, φέρνουν πιο κοντά το ελληνικό κοινό στις εκθετικές τεχνολογίες και στο πως η φαντασία γίνεται πια πραγματικότητα πιο γρήγορα από ποτέ, προς όφελος των ανθρώπων και των επιχειρήσεων.
Μπορείτε να παρακολουθήσετε ολόκληρη την ομιλία του διευθυντή IoT του Ομίλου Vodafone κ. Stefano Gastaut στο παρακάτω video.